Kiedy NIE interweniować

Co to jest podlot? Jest to ptak, który opuścił gniazdo nim nauczył się latać. Jest to naturalny cykl w rozwoju piskląt. Wbrew pozorom gniazdo jest niebezpiecznym miejscem do odchowu młodych, drapieżniki (koty, kuny, wrony, sroki, sójki itd.) mogą szybko zlokalizować nawołujące młode i zlikwidować lęg na poziomie piskląt. Dlatego w toku ewolucji natura zmusiła ptaki do opuszczania gniazda przed nauczeniem się latać. Wszystkie podloty rozchodzą się w innych kierunkach, a rodzice podlatują do młodych, karmiąc każdego z osobna. Proces ten ma na celu usamodzielnienie się ptaków – nauka żerowania i znajdowania pokarmu, unikanie niebezpieczeństw i drapieżników.

Jak wygląda podlot?
Jest mniejszy niż ptak dorosły, a jego pióra nie są do końca wybarwione i rozwinięte jak u dorosłych. Lotki oraz sterówki są krótsze co widać na pierwszy rzut oka. Dziób również jest inny niż u dorosłych, z wyraźnymi pisklaczymi zajadami.

Jak możesz pomóc?
Jeśli znajdziemy takiego podlota, warto poświęcić chwilę i poobserwować czy podlatują do młodego rodzice. Obserwacje należy prowadzić z odległości na tyle dużej aby nie wystraszyć rodziców. Jeśli przylatują do niego rodzice, warto malucha posadzić na gałęzi drzewa, krzaka, w miejscu, które wyda się nam bezpieczne.
Nie należy zabierać ptaka, którym zajmują się rodzice! Oni wychowają pisklę lepiej niż my (o ile nam się to w ogóle uda)!